تبلیغات
رستاخیز عشق - احکام پوشش و آرایش زنان و مردان در اسلام
رستاخیز عشق
این اقتدار ما زشهیدان فاطمه است
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بنام دو گل بهشت
یکی عشق ودیگری سرنوشت
به قلم گفتم بنویس /هر چه دلش خواست نوشت.
منو خاک پای عشق و عشق را تاج سرما نوشت....
.........................
تماشای تو اون لحظه که میری تو خواب آرزومه
برای دریافت رمز برای مشاهده دیگر مطالب لطفا با ما تماس بگیرید .
و فیلم های درخواستی خود را از ما بخواهید .

مدیر وبلاگ :مجید حبیبیان سلدوزی
مطالب اخیر
نظرسنجی
به شخصیت من چه امتیازی میدید ؟
پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای چندی پیش اعلام کرد به پرسش های شرعی مخاطبان درباره ی احکام پوشش و آرایش پاسخ می دهد.

 خانم ها و آقایان چگونه باید باشد؟

«پوشش» یک امر طبیعی برای انسان ها و از ممیزات او نسبت به دیگر موجودات است. «آرایش» هم رفتاری است که از تمایل انسان به خودآرایی نشئت می گیرد. اسلام در احکامی که در مورد پوشش و آرایش وضع کرده، این دو مسئله را نظام مند کرده به گونه ای که شخصیت وزین و مطلوب را برای آقایان و بانوان حفظ کند.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (KHAMENEI.IR) چندی پیش اعلام کرد به پرسش های شرعی مخاطبان درباره ی احکام پوشش و آرایش پاسخ می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین فلاح زاده -عضو دفتر استفتائات حضرت آیت الله العظمی خامنه ای و رئیس مرکز موضوع شناسی احکام فقهی- به پرتکرارترین سؤالات مطابق با فتاوای حضرت آیت الله العظمی خامنه ای پاسخ داده است که متن پاسخ ها همزمان با 21 تیرماه، روز عفاف و حجاب به شرح زیر منتشر می شود.

 پوشش و آرایش

پوشش و آرایش

1. محدوده ی پوشش مردان و خانم ها چقدر باید باشد؟

خانم­ ها در نگاه نامحرم تمام بدن را باید بپوشانند غیر از دو موضع که واجب نیست پوشانده شود البته در صورتی که آرایشی یا زیوری نداشته باشد. آن دو موضعی که واجب نیست یکی گردی صورت است به مقداری که در وضو لازم است شسته شود، یکی هم دست­ ها از نوک انگشتان تا مچ. این مقدار هم البته اگر آرایش و زینتی داشته باشد حتماً باید پوشانده شود.

به دست داشتن انگشتر هم اگر ساده باشد، چشمگیر نباشد، به نظر حضرت آقا پوشاندنش واجب نیست اما اگر ساده نیست و چشمگیر است باید پوشانده شود.
اصل حجاب درباره ی آقایان پوشاندن عورتین است اما اگر در جایی قرار می­ گیرند که در معرض نگاه نامحرم یا در معرض نگاه شهوت آلود دیگران یا به گونه­ ای است که طرف انگشت نما می­شود، باید به مقدار لازم و متعارف بدن را بپوشاند.

2. آیا پوشاندن پا از نگاه نامحرم برای خانم ها واجب است یا خیر؟ و حکم پوشش پا برای خانم ها در هنگام نماز در صورتی که نامحرمدر آنجا نباشد چیست؟

خانم ها در مقابل نامحرم باید پاها را بپوشانند؛ تنها دو موضع برای پوشش خانم ها در حضور نامحرم استثنا شده است:«گردی صورت و دست ها تا مچ» البته به شرط اینکه آرایش و زیوری که جلب توجه کند و چشمگیر باشد نداشته باشند.
اما در نماز سه موضع استثنا شده که پوشاندن آن واجب نیست؛ «گردی صورت» به مقداری که در وضو شسته می شود، «دست ها تا مچ» و «پاها تا مچ، به شرط اینکه نامحرمی نباشد».


3. مرد تا چه اندازه اختیار دارد همسر خود را ملزم به پوشش و آرایش خاصی نماید؟ و زن تا چه حد باید به حرف شوهرش در این باره گوش دهد و رعایت حجاب یا رعایت نکردن آن را الزامی بداند؟

مسئله ی پوشش و آرایش ربطی به دستور یا نهی شوهر ندارد بلکه حکم خدا است و خانم ها باید در جاهایی که حجاب واجب است یعنی در نگاه نامحرم مراعات کنند حتی اگر شوهر مخالفت کند.
بعکس در جاهایی که حجاب واجب نیست، اطاعت از امر شوهر به حجاب باز هم واجب نیست؛ مگر اینکه موردی باشد که اگر خانم اطاعت نکند، اختلاف یا مشاجره به وجود می آید و خدای ناکرده منجر به جدایی خواهد شد یا ترس از این باشد، در اینجا چون امر مهمی در میان است اطاعت لازم می باشد.

4. آیا استفاده از حلقه ی ساده ی ازدواج برای خانم زینت محسوب می شود؟

انگشتر خانم ها اگر چشمگیر نبوده و ساده باشد -حالا فرقی نمی کند که مربوط به ازدواجش بوده یا خودش تهیه کرده و یا هدیه گرفته است- پوشاندنش واجب نیست. اما اگر انگشتر چشمگیر و خاص است باید از نگاه نامحرم پوشانده شود.

5. برخی از خانم ها در شبکه های مجازی با قصد خیر و هدف ترویج حجاب اسلامی و چادر مشغول به فعالیت هستند و عکس های خود را با حجاب کامل منتشر می نمایند. لکن در برخی موارد همین تصاویر موجب سوءاستفاده قرار می گیرد؛ تکلیف چیست؟

اگر این تصاویر مورد سوءاستفاده قرار گیرد یا تحریک آمیز باشد یا مفسده ای برای خانم داشته باشد، جایز نیست.


6. آیا استفاده ی نوع خاصی از حجاب با رنگ های متنوع جهت جذب دیگران به مقوله ی حجاب جایز است؟

استفاده از رنگ های متنوع اگر به گونه ای باشد که موجب جلب توجه نامحرم شده به طوری که خانم انگشت نما شود جایز نیست. درست است که برخی قصد خیر دارند و می خواهند حجاب تمیز و شیک داشته باشند و مرتب باشند و با این کار دیگران را جذب کنند تا حجاب ترویج پیدا کند، اما باید به این نکته توجه داشته باشند طوری نشود که در نگاه دیگران حتی بین خانم ها انگشت نما شوند؛ یا موجب جلب توجه نامحرم شوند که در این دو صورت جایز نیست. اما اگر این گونه نیست و حجابشان عادی است و دیگران هم جذب این حجاب می شوند، قطعاً اشکالی ندارد.

7. حکم پوشیدن ساپورت و شلوار لی یا شلوار جین و روسری و کفش رنگی و مانتوی کوتاه در زیر چادر چیست؟

برای پوشش شرایطی ذکر شده ازجمله اینکه برجستگی های بدن مشخص نباشد. در مورد ساپورت، این گونه است که تمام هندسه ی بدن مشخص است؛ بنابراین حجاب کاملی نیست اما نسبت به نوع های رنگی شلوار جین و لی، اگر زیر چادر باشد و پیدا نباشد، حکم خاصی ندارد؛ به فرض اینکه پیدا هم باشد اگر به قدری چسبان نباشد که هندسه ی بدن مشخص باشد -یعنی یک مقداری گشاد باشد که برجستگی بدن مشخص نباشد- و اینکه رنگش به گونه ای نباشد که فرد انگشت نما شود و به اصطلاح لباس شهرت نباشد، اشکالی ندارد.

8. آیا پوشیدن چادر در کشورهای غربی و یا استفاده از پوشیه در شهرهایی که متداول نیست، حکم لباس شهرت را پیدا می کند و اشکال دارد؟

صل مراعات حجاب لازم است یعنی اگر فرد به جایی رفت که افراد بی حجاب هستند، او باید حجاب را مراعات کند؛ اگرچه چادر حجاب برتر و بهتر است اما اگر در جایی پوشیدن چادر یا پوشیه برایش مفسده دارد و ممکن است مورد تعرض قرار گیرد یا اینکه انگشت نما شود یعنی لباس شهرت محسوب شود، در آنجا به خاطر وجود مفسده، استفاده از چادر یا پوشیه جایز نیست.

9. آیا منظور از نگاه پزشک به بیمار غیرهمجنس، نگاه به قسمت های خاص بدن است و یا نگاه همراه با لذت و گناه به بیمار؛ در این صورت تشخیص توسط بیمار چگونه خواهد بود؟ 
نگاه حرام -چه برای پزشک و چه برای غیرپزشک- نگاه به قسمت هایی از بدن زن است که در نگاه نامحرم باید بپوشاند؛ یعنی نگاه به غیر از صورت و دست ها، یا نگاه شهوت آلود به خانم؛ این به حکم اولی نگاه حرام است. اما در صورت اضطرار و ناچاری که پزشک همجنس موجود نباشد یا اگر هست در دسترس نیست و فرد ناچار است، در این صورت پزشک قسمت های دیگر بدن را هم به ضرورت می تواند برای معاینه و معالجه ی لازم نگاه کند.
تشخیص نگاه شهوت آمیز هم به خود پزشک برمی گردد و معمولاً تشخیصش برای بیمار مشکل است. اگر خانم می خواهد به پزشک مراجعه کند و می داند پزشک برای درمان او باید به جاهایی که نگاه نامحرم به آن حرام است نگاه کند، در صورتی که پزشک همجنس وجود داشته باشد، نمی تواند به پزشک غیرهمجنس مراجعه کند ولو اینکه پزشک همجنس با تأخیر حاضر می شود، اما اگر تأخیر ممکن نیست و چاره ای ندارد، این مراجعه اشکال ندارد. اگرچه وظیفه ی پزشک هم این است که در نگاه به مقدار ضرورت اکتفا کند.

10. در صورتی که پزشک متخصص همجنس و غیرهمجنس برای خانم ها وجود دارد اما پزشک مرد برای معاینه و معالجه از تخصص بالاتری برخوردار است، آیا در این صورت مراجعه به پزشک مرد برای خانم ها جایز است؟

در صورتی که پزشک همجنس وجود دارد و می تواند معاینه و معالجه کند هرچند ممکن است پزشک غیرهمجنس تخصص بالاتری داشته باشد، مراجعه به پزشک غیرهمجنس در صورتی که مستلزم لمس و نظر حرام باشد جایز نیست.
اما اگر تخصص پزشک همجنس خیلی پایین است و مطمئن هستند که نمی تواند معالجه کند، در این صورت در حقیقت پزشک همجنس که بتواند این بیمار را معالجه کند وجود ندارد؛ اما باید توجه داشت بهانه ی اینکه پزشک غیرهمجنس تخصص بالاتری دارد و بهتر عمل می کند، مجوزی برای مراجعه به او نیست.

11. در شهرهای کوچک که متخصص خانم کم است، آیا باید کل شهر را بگردیم تا پزشک خانم پیدا کنیم؟ و در صورت نبود متخصص خانم، آیا لازم است به شهرهای همجوار برویم؟

به هر حال لمس بدن نامحرم حرام است و نگاه به آن قسمت هایی که باید پوشانده شود حرام است. خانم هم اگر بیمار باشد بدون مجوز شرعی نمی تواند خودش را در معرض نگاه یا لمس حرام قرار دهد؛ مثلاً اگر در آن طرف شهر و یا در شهرهای همجوار، پزشک متخصصی هست و ایشان هم بیماریش شدید نیست و از نظر مالی نیز برایش امکان دارد و به طور معمول هزینه اش را دارد و امکان مراجعه هم هست، این چنین شخصی نمی تواند مرتکب فعل حرام شود.

 

12. گرفتن نبض و یا دیدن چشم و گوش و دهان و دندان خانم ها توسط پزشک مرد اشکال دارد؟

گوش ازجمله قسمت هایی است که خانم باید از نگاه نامحرم بپوشاند؛ بنابراین اگر مجوزی ندارد، مراجعه به پزشک غیرهمجنس جایز نیست اما اگر اضطرار باشد (پزشک همجنس موجود نباشد) اشکالی ندارد.
درباره ی معاینه ی دهان و دندان و چشم هم بنابر احتیاط واجب پزشک غیرهمجنس برای معاینه و معالجه نگاه نکند ولی اگر پزشک همجنسی وجود ندارد باز هم مثل سایر موارد اشکالی ندارد.
درباره ی گرفتن نبض هم اگر از روی لباس باشد یا پزشک دستکش داشته باشد و مفسده ای وجود نداشته باشد، اشکالی ندارد. اما اگر پزشک دستکش ندارد و از روی لباس هم نیست و بدن خانم لمس می شود، این کار جایز نیست مگر در صورت اضطرار.

پوشش وآرایش زنان ومردان

احکام شرعی پوشش مناسب و آرایش به جا

13. چه نوع پوششی از حیث رنگ، جنس و نوع برای خانم ها در مقابل نامحرم اشکال دارد؟

به طورکلی اگر لباس به گونه ای باشد که فرد را در نگاه دیگران انگشت نما نموده و یا جلب توجه نامحرم کند -حتی در کیفیت پوشیدن- پوشیدن آن جایز نیست. در پوشش بیرون شرایطی برای لباس گفته اند:اینکه بدن را به مقدار کامل بپوشاند، خیلی نازک نبوده و بدن نما نباشد، از نظر حجم طوری باشد که برجستگی ها و برآمدگی های بدن را بپوشاند، خیلی تنگ و چسبان نباشد و همچنین این لباس مروج فرهنگ ابتذال و یا فرهنگ دشمنان نباشد. یعنی خودتان استقلال داشته باشید.

14. آیا استفاده از چادر براق و رنگارنگ در برابر نامحرم اشکال دارد؟

نه، اشکالی ندارد مگر اینکه به گونه ای باشد که جلب توجه نامحرم کند یا در حدی است که فرد انگشت نما می شود.

 

15. در استفاده از لباس های تنگ و چسبان چه معیارهایی باید رعایت شود؟

به طورکلی لباس نباید به قدری چسبان باشد که حجم و هندسه ی بدن مشخص شده و یا موجب جلب توجه نامحرم یا انگشت نما شدن شود.

16. آیا پوشیدن جوراب نازک برای خانم­ ها به طوری که پا در مقابل نامحرم مشخص باشد جایز است؟


از جمله شرایط پوشش و لباس این است که بدن­ نما و نازک نباشد که پوست بدن پیدا باشد. بنابراین پا باید از نگاه نامحرم پوشانده شود، اگر خانمی جوراب نازک بپوشد که پا دیده شود، حجابش کامل نیست و جوراب باید در حدی باشد که پا پیدا نباشد.

17. خانم­ هایی که موی بلند دارند و موی خود را در زیر روسی یا چادر در پشت سرشان می­ بندند به گونه ای که یک برآمدگی زیر روسری یا چادر ایجاد می­ شود، این مسئله شرعاً چه حکمی دارد؟

اگر این وضع به گونه­ ای باشد که جلب توجه نامحرم ­کند یا خانم انگشت نما شود و شکل و شمایل خاصی پیدا کند حرام است اما اگر در آن حد نباشد اشکالی ندارد.

18. پوشیدن کفش­ های پاشنه بلند برای بانوان چه حکمی دارد؟


اگر موجب جلب توجه نامحرم شود یا خانم انگشت­ نما می­شود جایز نیست اما اگر در آن حد نباشد اشکالی ندارد.

19. پوشیدن تی­ شرت­ های کوتاه برای پسران و مردان به نحوی که بخشی از بدن در معرض دید قرار می­ گیرد چه حکمی دارد؟


به طورکلی اگر انسان لباسی بپوشد که مثلاً کوتاه است یا قسمتی از بدن پیدا است یا شکل و شمایل خاصی دارد و جلب توجه می­ کند و ممکن است انگشت نما شود و مردم بگویند این چه وضعیت و لباسی است، اگر در آن حد باشد حرام است.

20. پوشش دختر در مقابل خواستگار چگونه باید باشد؟


دختری که هنوز عقدش با پسری که به خواستگاری او آمده خوانده نشده -ولو انگشتر هم آورده باشند- بنا بر حکم اولی نامحرم هستند و حدود و ثغور شرعی در رابطه با حجاب، نگاه و حتی صحبت باید رعایت شود، اما یک استثنائی وجود دارد؛ زمانی که خواستگار آمده، همه ی صحبت­ ها شده و توافق صورت گرفته، فقط مانده که پسر نامزدش را خوب ببیند که آیا کاملاً مورد پسند است یا خیر؛ گفته اند یک نگاه به مو و اینها اشکالی ندارد آن هم احتیاط این است که لباس توری داشته باشد و از روی آن ببیند اما این بدان معنا نیست که هر روز خواست صبح و شب راه بیفتد دخترها را ببیند بعد راجع به شرایط صحبت بکند.

21. آیا دختربچه ها را قبل از رسیدن به سن بلوغ باید ملزم به رعایت حجاب کرد؟

کودک قبل از سن بلوغ تکلیف ندارد، ولی از نظر تربیتی اگر در معرض نگاه نامحرم است، باید تا حدودی حجاب را رعایت کند. این کار وظیفه ی پدر و مادر یا سرپرست کودک است. اما زمانی این کار واجب است که رعایت نکردن حجاب برای کودک مفسده­ داشته باشد یا در معرض نگاه حرام قرار گیرد یا خوف این باشد که اگر الان حجاب را رعایت نکند در آینده بی­ حجاب بار می­ آید و حجاب را مراعات نمی­ کند؛ در این صورت حجاب لازم است و در غیر این صورت خیر.

 

22. بعضاً دیده می­­ شود بعضی از فروشگاه­ ها یا شرکت­ ها برای جذب مشتری از دختران و زنان کارمند می خواهند نوع خاصی از آرایش و پوشش را داشته باشند که حدود شرعی در آن رعایت نمی­ شود. درآمدی که شرط به دست آمدنش قبول انجام چنین چیزی باشد برای دو طرف کارفرما و کارمند چه حکمی دارد؟

نه کارمند مجاز است اینجا دستور کارفرما را اطاعت کند و حجاب را رعایت نکند یا در مقابل نامحرم با آرایش ظاهر شود، نه کارفرما شرعاً مجاز است و چنین حقی دارد که چنین دستوری دهد؛ اگر هم دستور داد آنها نمی­ توانند اطاعت کنند و لذا اگر اطاعت کرده و حجاب را رعایت نکردند یا در مقابل نامحرم با آرایش حاضر شدند، کار حرامی مرتکب شده اند. اما درآمدشان، اگر کاری که انجام می­ دهند و شغلشان خلاف نباشد و کالایی که می­ فروشند فروش آن کالا اشکالی نداشته باشد، درآمد و مزدی که می­ گیرند حلال است. اما اقدام او به آرایش کردن یا اجبار کردن کارمندان به آرایش کردن، کار خلافی است و شایسته نیست که انسان درآمدی کسب کند که در طریق آن، کار حرام مرتکب می شود.

 

23. دختری در بیرون از منزل چادری است و حجاب کامل دارد اما در داخل منزل و در مقابل نامحرم­ های فامیل لباس هایی می­ پوشد که حجابش کامل نیست یا حجم بدنش مشخص است. حکم این کار چیست و آیا تفاوتی بین نامحرم­ های فامیل و غریبه وجود دارد؟


تفاوتی بین نامحرم­ ها وجود ندارد و نامحرم نامحرم است؛ ممکن است در معاشرت مسائلی وجود داشته باشد؛ مثلاً اینکه یک خانم وقتی شوهر خواهرش به منزلشان می آید، با حفظ حجاب کامل، با او سر یک سفره می­ نشیند و غذا می­ خورد، اما با نامحرم غریبه سر یک سفره نمی نشیند. اما اینکه آیا محرم و نامحرم درجه­ بندی دارد و یکی بیشتر نامحرم است آن یکی کمتر، خیر.

24. پوشش خانم ها در مقابل محارم غیر از همسر چگونه باید باشد؟


قسمت­ های خاص بدن باید پوشیده باشد و نگاه به غیر آن قسمت ها اشکال ندارد. ولی گاهی همان جا هم حکم ثانوی بار می­ شود؛ زمانی که خانمی در معرض نگاه بد محرم خود قرار ­بگیرد یا احتمال ­دهد که محرمش نگاه بد دارد یا برای او تحریک آمیز باشد یا از نظر تربیتی مشکلی وجود داشته باشد باید آن مواضع را هم بپوشاند.

25. مصداق آرایش چیست؟


مصداق آرایش را باید عرف تعیین کند؛ یعنی عموم مردم -افرادی که در محل زندگی شخص هستند- اگر کاری را آرایش بدانند و خانم آن آرایش را داشته باشد باید از نگاه نامحرم بپوشاند. مثلاً کرم ساده و معمولی را کسی آرایش نمی­ گوید.

26. منظور از عرف در بحث آرایش و زینت، عرف متشرعین است یا عرف کوچه و خیابان؟


سؤال کردند این عرف چه کسانی هستند؟ متدین­ ها هستند یا مردم عادی؟ جواب این است که همه ی مردم هستند، آنهایی که آرایش را تشخیص می­ دهند -ولو متشرع هم نباشند ولی آرایش را می شناسند- اگر بگویند این کار آرایش است، آرایش محسوب شده و در غیر این صورت آرایش نیست.

 

27. آرایش کردن زنان و ظاهر شدن در مقابل نامحرم چه حکمی دارد؟


اگر خانمی آرایش داشته باشد، باید آرایشش را از نگاه نامحرم بپوشاند. اگر او آرایش کند به قصد اینکه نامحرم ببیند، این کار حرام است؛ اگر عمداً در نگاه نامحرم چهره ی آرایش شده اش را نپوشاند آن نیز حرام است؛ مواردی هم که در بحث پوشش خانم ها استثنا شده (گردی صورت و دست­ ها تا مچ) در صورتی است که آرایش و زینتی نداشته باشند.

28. کاشت ناخن و مژه ی مصنوعی چه حکمی دارد و تکلیف چنین افرادی نسبت به وضو و غسل چیست؟

اگر این کار در وقت نماز صورت نمی گیرد و شخص می­ داند که برداشتن مانع بعداً مشکل است، بهتر است این کار را نکند. ولی اگر این کار را انجام داده است، حال وقت نماز شده و می­ خواهد نماز بخواند و به وضو یا غسل احتیاج دارد؛ در این وضعیت باید این مانع را برطرف کند، فرقی هم نمی­ کند ناخن کاشته باشد یا مژه ی مصنوعی، ولو اینکه این برطرف کردن با صرف وقت یا هزینه یا کمک گرفتن از دیگران ممکن بشود، به هر حال باید این مانع را برطرف کند زیرا وجود این مانع نمی گذارد آب به مژه­ های اصلی و پوست برسد.
اما اگر متوجه ­شود وقت نماز دارد می­ گذرد و فرصت برداشتن این مانع نیست یا هزینه ی بسیار بالایی لازم است که الان این هزینه را ندارد یا برداشتنش بسیار دشوار و سخت است و نتواند بردارد، آن وقت تکلیف و وظیفه عوض می­ شود؛ به این معنا که چون مانع وجود دارد باید وضو و غسل جبیره انجام دهد و نمازش را بخواند.

29. حکم استفاده از لوازم آرایشی و انواع کرم­ ها و لاک چیست و تکلیف وضو و غسل کسی که استفاده کرده است چه می­ باشد؟


آراستگی و آرایش کردن برای خانم­ در صورتی که نخواهد در نگاه نامحرم ظاهر شود، برای شوهر یا حضور در مجلس زنانه­ که هیچ مرد نامحرمی وجود ندارد اشکالی ندارد؛ اما اگر خدای ناکرده این آرایش برای نامحرم باشد یا می­ داند در معرض نگاه نامحرم قرار می­­ گیرد، آرایش کردن برای نامحرم حرام است.
حالا اگر شخص آرایش کرده باشد، تکلیفش برای وضو و غسل چیست؟ اگر آرایش در حدی است که آب به پوست نمی رسد حتماً باید آن را برطرف کند اما اگر وضعیتی دارد که نمی­ تواند آرایش را برطرف کند، مثلاً وقت نماز می­ گذرد یا اینکه اینها الان برطرف نمی­­ شود یا خیلی سخت است و یا موادی لازم دارد که الان در دسترس نیست یا هزینه­ اش را ندارد، در این وضعیت از باب ناچاری تکلیف عوض می­ شود و با همان وضعیت وضو می­ گیرد یا غسل می­ کند و حکم وضو و غسل جبیره را پیدا می کند.

 

30. استفاده از عطر و ادکلن برای خانم­ ها چه حکمی دارد؟


استفاده از عطر و ادکلن اگر برای شوهر یا حضور در مجلس زنانه یا در جمع محرم ها باشد اشکالی ندارد اما عطر و ادکلنی که موجب توجه نامحرم شود یا ممکن است نامحرم استشمام ­کند و تحریک شود حرام است.

 

31. حکم استفاده از لوازم آرایشی که بعضاً مضر هستند چیست؟


اگر ضرر قابل توجه داشته باشند، استفاده از آنها حرام است؛ ممکن است برخی آرایش­ ها سوزش یا درد مختصری داشته باشد ولی ضرر معتنابهی نداشته باشد، که اشکالی ندارد.
به هر حال تشخیص با خود مکلف است یا به تشخیص متخصص اعتماد کنند. ممکن است کسی بیماری پوستی داشته باشد و استفاده از یک نوع لوازم آرایش برای او مضر باشد نه برای افراد دیگر که در این صورت استفاده از آن برای او حرام است.

32. تتو کردن ابرو و سایر اعضای بدن چه حکمی دارد و وظیفه ی مکلف نسبت به وضو و غسل چیست؟

تتو کردن اگر برای بدن ضرر قابل توجهی داشته باشد یا تصاویر مستهجن یا مطالب باطلی را بر بدن تتو کنند جایز نیست؛ اما اگر برای بدن ضرری نداشته باشد و مطالبی که نوشته شده، مطالب یا نماهای حرامی نباشد و مفسده­ ی دیگری بر این کار مترتب نشود اصلش اشکالی ندارد؛ اگرچه مستحب و پسندیده هم نیست.
تتو کردن همچنین نسبت به وضو و غسل -آن چیزی که امروزه متداول است در تتو کردن که جوهر زیر پوست می رود- مانع نیست و وضو و غسل فرد اشکالی ندارد.
اما حکم تتو کردن از جهت دیگر این است که اگر خانمی ابرو یا دستش را تتو کرده و آرایش محسوب شود ولو آرایش ساده، باید از نگاه نامحرم بپوشاند.

33. آیا اپیلاسیون بدن جایز است؟


اپیلاسیون با لحاظ دو شرط جایز است:
اول اینکه این کار ضرری نداشته باشد. اگرچه این برمی­ گردد به تشخیص خود مکلف یا متخصصان؛
دوم اینکه مستلزم کار حرامی نباشد؛ یعنی نگاه یا لمس حرام در بین نباشد.
اما اگر ضرر داشته باشد یا مستلزم کار حرامی مثل لمس و نظر حرام باشد جایز نیست.

34. آیا بلند بودن ناخن خانم­ ها جایز است؟ آیا زینت محسوب می­ شود و از نگاه نامحرم باید پوشانده شود؟


بلند بودن ناخن خانم­ ها اشکال ندارد اما به شرط اینکه غیرمتعارف نباشد که انگشت نما شوند؛ به هر حال اگر زینت محسوب شود باید از نگاه نامحرم بپوشانند.

35. حکم پوشش برای ابروی برداشته شده یا رنگ شده ی خانم­ ها چیست؟

اگر در حدی است که عرفاً می­ گویند آرایش یا رنگ کرده و یا ابرو برداشته باید از نگاه نامحرم بپوشاند، اما اگر نه مختصر است که عرفاً نمی­ گویند آرایش کرده، پوشاندنش واجب نیست.

36. حکم استفاده از موی مصنوعی توسط خانم­ ها و نمایش دادن آن به نامحرم چیست؟

اصل استفاده از موی مصنوعی اگر مانع وضو نباشد و مفسده­ نداشته باشد اشکال ندارد اما بنا بر احتیاط واجب باید از نگاه نامحرم پوشانده شود.

 

37. حکم تراشیدن ریش یا قسمت­ هایی از گونه یا ریش پروفسوری چیست؟


تراشیدن با تیغ یا وسایل و ماشین­ هایی که مثل آن می­ تراشند بنا بر احتیاط جایز نیست اما اصلاح گونه­ ها و زیر گلو اشکالی ندارد و ریش به اصطلاح پروفسوری بنابر احتیاط جایز نیست.

 

38. آیا از نظر شرعی فرقی بین آرایش کم و زیاد وجود دارد؟


فرقی بین آرایش کم و زیاد نیست اگر خانم کاری کرده که عرفاً می­ گویند آرایش کرده مثلاً ابروها یا چشم را مداد کشیده یا رژ لب زده است و مقابل نامحرم نپوشانده است حرام است. اما اگر در حدی نیست که عرفاً بگویند آرایش کرده مثلاً کرمی زده و کمی زیباتر شده است پوشاندنش از نگاه نامحرم واجب نیست.

 

39. برخی بانوان پلک پایین را با مداد سیاه می­ کنند؛ آیا این کار برای وضو مشکل ایجاد می­ کند؟


اگر جرم داشته باشد در حدی که روی پوست را گرفته و مانع رسیدن آب شود یا در حدی است که شک دارد مانع است یا نه، باید برطرف کند تا مطمئن شود چیزی روی پوست نیست اما اگر صرفاً رنگ است و مانع جرمی نیست اشکالی ندارد.

40. آیا محو کردن لک­ های پوست با کرم­ های آرایشی و حضور با این حد از آرایش در جایی که نامحرم حضور دارد اشکال دارد؟


اگر صرفاً لک­ های صورت را برطرف کند یا کرمی زده و صورتش کمی شفاف شده است یا مثلاً کرم ضدآفتاب یا سفیدکننده زده اما در حدی نیست که بگویند آرایش کرده است، پوشاندنش از نگاه نامحرم واجب نیست اما اگر بیش از این مقدار است که می­ گویند آرایش کرده ولو آرایش کم باشد باید از نگاه نامحرم بپوشاند.

41. برخی از خانم­ ها خط چشم و خط لب را تتو می­ کنند. آیا پوشاندن صورت با این وضعیت از نگاه نامحرم واجب است؟

به هر حال اگر کاری انجام دهد که بگویند آرایش کرده باید از نگاه نامحرم بپوشاند. 

42. اخیراً رایج شده است که برخی پسران و مردان ابرو برمی­ دارند؛ آیا این کار اشکال دارد؟

به طورکلی آرایش زنانه برای مردان و آرایش مردانه برای زنان حرام است. از نظر اسلام آن شخصیت و تشخص مردانه برای مردان باید حفظ شود و آن شخصیت زنانه هم برای زنان؛ همچنان که گفته اند لباس خاص خانم ها را آقایان نپوشند و لباس خاص مردان را زنان نپوشند مگر برای یک غرض عقلایی مثلاً اجرای فیلم یا نمایش. 

43. چه زینت ­، آرایش و زیورآلاتی برای مردان حرام است؟

آرایشی که متناسب با مردان باشد، جلف و سبک نباشد که فرد انگشت نما شود، اشکالی ندارد اما اگر مثل برخی که موی سرشان را به گونه ­ای ماشین می کنند که در جامعه انگشت نما می­ شوند و همه نگاه می­ کنند که این چه شکلی است، حرام است.
از نظر زیورآلات طبق حکم کلی استفاده ی طلا برای مردان حرام است؛ حال انگشتر، حلقه یا گردنبند باشد، مربوط به دامادی باشد یا غیر از آن، یک بار بپوشد یا ده بار، کلاً طلا برای مردان حرام است از هر نوعی که باشد؛ چه طلای سفید باشد چه طلای زرد و در نماز هم اگر مرد زیور طلا داشته باشد مثلاً گردنبند، حلقه، انگشتر یا... نمازش باطل است.
در مورد طلای سفید، اگر چیزی که طلای سفید نامیده می شود همان طلای زرد است که بر اثر مخلوط کردن ماده ای، رنگ آن سفید شده، حرام است ولی اگر عنصر طلا در آن به قدری کم است که عرفاً به آن طلا نمی گویند مانع ندارد و پلاتین نیز اشکال ندارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 21 تیر 1396
دوشنبه 28 مرداد 1398 02:47 ب.ظ
Hey! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.

Is it hard to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out
pretty fast. I'm thinking about making my own but I'm not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?

Thanks
شنبه 26 مرداد 1398 12:08 ب.ظ
these posts are very informative for mine .this blog is amazin
جمعه 18 مرداد 1398 09:42 ق.ظ
Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

I've been trying for a while but I never seem to get there!
Many thanks
پنجشنبه 17 مرداد 1398 03:13 ق.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it
up! I'll go ahead and bookmark your site to come back later.
Many thanks
چهارشنبه 16 مرداد 1398 06:21 ب.ظ
I'm not certain the place you're getting your information,
however good topic. I must spend a while finding out much more or
working out more. Thank you for great info I was in search of this information for my mission.
چهارشنبه 16 مرداد 1398 08:34 ق.ظ
Hi! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?

I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any tips?
چهارشنبه 16 مرداد 1398 04:53 ق.ظ
It's perfect time to make a few plans for the future and it's time to be happy.
I have read this publish and if I may I want to recommend you
some interesting issues or tips. Maybe you can write subsequent articles regarding this
article. I desire to learn more things approximately it!
سه شنبه 15 مرداد 1398 03:36 ق.ظ
I like reading through an article that can make people think.
Also, thanks for allowing for me to comment!
سه شنبه 15 مرداد 1398 02:06 ق.ظ
Good day! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask.

Would you be interested in trading links or maybe guest
authoring a blog post or vice-versa? My website goes
over a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other.
If you might be interested feel free to shoot me an email.
I look forward to hearing from you! Great blog by the way!
سه شنبه 8 مرداد 1398 06:03 ب.ظ
Howdy! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading your articles.
Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics?

Thanks a lot!
سه شنبه 8 مرداد 1398 06:01 ب.ظ
Great blog here! Also your web site loads up fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link
to your host? I wish my website loaded up as fast
as yours lol
پنجشنبه 3 مرداد 1398 07:20 ق.ظ
Index Search Villas and lofts for rental, search by region,
find in a few minutes a villa for rental by
city, a number of
دوشنبه 31 تیر 1398 12:56 ب.ظ
Get the best Huawei android phone at the best price here.
دوشنبه 31 تیر 1398 03:24 ق.ظ
I think the admin of this web site is genuinely working hard in support of his site, for the reason that here every information is quality based
stuff.
شنبه 29 تیر 1398 03:36 ب.ظ
With havin so much written content doo yoou ever run into
any problems of plagvorism or copyrigght violation? My blog
has a lot of exclusive content I've either created myself or outsourced but it seems a lot oof it is popping it up all over the web
without my authorization. Do you know any solutions to help stop
content from beinng ripped off? I'd definitely appreciate
it.
جمعه 28 تیر 1398 05:24 ب.ظ
thanks a lot a great deal this web site is usually professional as well as
laid-back
پنجشنبه 27 تیر 1398 03:10 ق.ظ
خدمة سامسونج نعتبر خبراء سامسونج الاوائل فى مصر و افضل
مراكز تبحث عنها عندما یقابلك اعطال فى غسالات سامسونج .حیث اننا نقدمالاصلاحبالكامل فى منزل
العمیل ولا یتم نقل الشاشات نهائیا من منزلك هذا بالاضافة الى اننانمتلك طاقم عمل من فنیینمدربین على الاصلاحالفورى لجمیع مشاكل افران سامسونج المیكروویف و تغییر كل قطع الغیار العاطلةبأخرى ذات جودة
عالیةهذا بجانب تمیزهم بالخبرةالعالیة
و التى تتیح لهم الصیانةفورا منزل العمیل و
الخبرة التى تصل الى الى سنواتطویلة لا تقل عن 25عام متواصلة
فى تصلیح مكانس سامسونج

اذا كنت فى احتیاج لعمل صیانة میكروویف
سامسونج فى المنزل و كل ما علیك هو الاتصال بنا على مركز صیانة
میكروویف سامسونج فى مصر نحن فى انتظارك
اینما كنت نحن نخدم جمیع المحافظات لنسعى أن
نكون الافضل فى مجال عملنا و الاسرع فى التعامل معك و نوفر لك الصیانة الممیزة فى جمیع مودیلات شاشات
سامسونج
یکشنبه 23 تیر 1398 08:36 ب.ظ
"We need to build to another crescendo, cheri," he said.
"Therefore we should have an ending which will be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled with lust, along with the soft skin of his hard cock against my sex was
having its intended effect. I became feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the top of his cock push agonizingly at the doorway of my pussy, and I need to him to thrust into
me hard. Instead he pulled back and slid his hardness back
as much as my clit.

I became aching to possess him inside, and I really could tell that
his ought to push that wonderful hard cock inside me was growing.
His moans grew to complement mine, and I knew the impression of my wet pussy lips on the head of his cock was getting an excessive amount both for of us."Allow finale begin," he stated, and that he slid the tip of his cock inside me.


We both gasped while he held his cock there for a moment.
I contracted my pussy to get him further
inside, and then he threw his return within the sensation. Inch by excruciating inch
he pushed his cock inside me, every time I squeezed my
pussy around him. His cock felt wonderful the way it filled me, but
I want to all of it inside me. I rolled aside and rested my leg against his shoulder, and he plunged his cock right in.
یکشنبه 23 تیر 1398 02:10 ب.ظ
Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 30 foot
drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
I know this is completely off topic but I had to share it
with someone!
شنبه 22 تیر 1398 04:43 ب.ظ
It's genuinely very difficult in this full of activity life to listen news on Television, therefore I simply use internet
for that purpose, and obtain the most recent information.
چهارشنبه 19 تیر 1398 05:58 ق.ظ
Thankk you, I've recently been searching
for info approximately this subject for ages annd yours iss the best I've came upon til now.
However, what concerning the bottom line? Are you sure concerning the supply?
سه شنبه 18 تیر 1398 02:48 ب.ظ
After exploring a handful of the articles on your blog, I really
like your technique of writing a blog. I added it to my bookmark
webpage list and will be checking back in the near future.
Take a look at my website as well and let me know your opinion.
سه شنبه 18 تیر 1398 02:22 ب.ظ
Your way to define every thing with the help of different options are very nice. Keep it up
پنجشنبه 13 تیر 1398 08:16 ب.ظ
Wow that was strange. I just wrote an very
long comment but afterr I clicked submit my comment
didn't appear. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyhow, just wante too say wonderful blog!
چهارشنبه 12 تیر 1398 05:04 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino. He is handsome.

Brown hair slicked back, glasses that suited his face, hazel eyes and the prettiest lips
I've seen. He could be well developed, with incredible arms and a chest
that stands apart during this sweater. We're standing in-front of one another preaching about
our lives, what we want for the future, what we're in search of
on another person. He starts saying that he's got been rejected many times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith
that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I really don't know. Everything happens for good reason right.
But analyze, can you reject me, could you Ana?' He
said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you today?' he stated as I receive better him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, function it.' I reply.

‘I enjoy how you will think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my your back heel in their leg, massaging it slowly. ‘Exactly what do you wish ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone you will never know what you want. Someone that won't say yes because I said yes. Someone who's not afraid of attempting interesting things,' he says. ‘I'm never afraid when you try something totally new, especially in regards to making interesting things in bed ', I intimate ‘And I enjoy females who are direct, who cut in the chase, like you recently did. To generally be
honest, that's a huge turn on.
دوشنبه 10 تیر 1398 09:22 ق.ظ
Thanks for sharing
یکشنبه 9 تیر 1398 05:45 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's creating a cappuccino.

They are handsome. Brown hair slicked back, glasses that suit
his face, hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. He could be well made, with incredible arms including a chest that is unique on this sweater.
We're standing in front of each other discussing our way
of life, what we want for future years, what we're trying to find on another person. He starts
telling me that he has been rejected a great deal of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have
faith that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I wouldn't know. Everything happens for a reason right.
But analyze, make use of reject me, would you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you at the moment?' he said as I get nearer to him and kiss him.

‘Next time don't ask, do it.' I reply.

‘I favor how you think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my high heel in his leg, massaging it slowly. ‘So what can you wish in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone you will never know what they have to want. Someone who won't say yes even though I said yes. Someone who's not afraid of trying new stuff,' he says. ‘I'm never afraid when trying new things, especially in terms of making a new challenge in bed ', I intimate ‘And I really like girls that are direct, who cut in the chase, like you may did. To become
honest, that is a huge turn on.
جمعه 7 تیر 1398 01:08 ب.ظ
What a stuff oof un-ambiguity and preserveness of precious expperience regarding unpredicted emotions.
پنجشنبه 6 تیر 1398 03:04 ب.ظ
I really appreciate you for this informative site thanks
flipflopdirect.com
شنبه 1 تیر 1398 04:48 ق.ظ
I think that what you said was actually very reasonable.
However, what about this? suppose youu were to write a killer headline?
I mean, I don't want to tell you how to run yourr
blog, however what iff you added a post title that grabbed people's attention? I mean رستاخیز عشق - احکام پوشش و آرایش زنان و مردان
در اسلام is kinda boring. You could glance at Yahoo's front page and watch how they create post ttles
to grab viewers to open the links. You might add a rekated
videoo or a pic or two to get people excited about what you've got to say.
In my opinion, it might bring your blog a little bit
more interesting.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
روزشمار فاطمیه